Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Najlepiej by opiekun miał świadomość na jakie oznaki u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na sytuacje wzbudzające niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie nadzwyczaj wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; nadmiernie mruczeć lub miauczeć; nadmiernie się czyścić; mieć spocone opuszki łap; trząść się; gubić sierść, ocierać się, a także wykazywać nadmierną potrzebę uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Spinanie mięśni i zmiany w nawykach także powinny nas zaniepokoić. W przypadkach skrajnego, utrzymującego się stresu koty mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Niewątpliwie symptomy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z lekarzem weterynarii aby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wzbudzić u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory koty są więc reaktywne? Mogą to być m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – znaczny stres, koty znaczą miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
pojawienie się nowego lokatora lub innego zwierzęcia
urlop opiekuna
remont albo przemeblowanie
niska stymulacja – zwierzę się nudzi, niewiele się bawi
samotność
głośne dźwięki
zbyt mała przestrzeń – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana opiekuna
śmierć albo przeprowadzka domownika
uraz
choroba
agresja
pozbawienie kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej usunąć źródło stresu. Zmiany takie jak nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać stopniowo – początkowo oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i stopniowo przedłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego zwierzaka jest nuda, warto kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do zwierzaka, a także spokojne mówienie do niego. Kot powinien mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do ukrycia. Innym pomysłem na złagodzenie cierpienia naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w postaci np. obroży czy aerozolu. Na rynku istnieją także produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności przewiezienia gdzieś kota.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Transportery-i-akcesoria-30218.html transporter dla kota