Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary może być ciekawą opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej można uzupełniać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu istotna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać objętość większą, szczególnie jeśli zamierzamy hodować tam więcej zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były położone w dużych odległościach, gdyż może to grozić zaklinowaniem się świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wysypują się z klatki. Inną możliwością może być granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak jest znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym prosto zadbać o czystość w klatce, jednak ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę swojej świnki morskiej warto umieścić w niej niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuła się bezpiecznie, gdyż będzie mieć prywatną przestrzeń, gdzie może udać się aby odpocząć lub uspokoić się, kiedy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/ internetowy sklep zoologiczny